Archiwum marzec 2015


mar 25 2015 Czy warto często zmieniać pracę?
Komentarze: 0

W czasach minionego już ustroju politycznego stanowisko pracy było bardzo często przypisywane do osoby na dziesięciolecia. Nierzadko zdarzało się tak, iż ludzie poświęcali całe swoje zawodowe życie jednej posadzie. Wynikało to głównie z ubogiego dość rynku pracy i ograniczonych możliwości przemieszczania się po nim. W dzisiejszych czasach sytuacja jest jednak zupełnie inna, dzięki czemu jesteśmy w stanie dowolnie kształtować ścieżkę swojej kariery.

Mobilność tylko dla wybranych

Odpowiedź na pytanie, czy warto często zmieniać pracę uwarunkowana jest w głównej mierze od tego, jakie kompetencje posiadamy. Rzecz jasna takiej możliwości pozbawione są osoby, które wyspecjalizowały się w jednej dziedzinie. Mogą one poruszać się wyłącznie w jednym sektorze zawodowym.

Częsta zmiana pracy umożliwia jednak zdobycie niezbędnego doświadczenia na różnych polach. Praktyka, jaką uzyskamy w pracy na wielu stanowiskach, z pewnością zaowocuje większą atrakcyjnością w oczach pracodawców. To właśnie sposobność osiągnięcia nowych zdolności z reguły popycha ludzi do zmieniania otoczenia zawodowego.

Niemniej należy pamiętać również o tym, iż na kolejnej rozmowie kwalifikacyjne może zostać nam zadane pytanie odnośnie powodów częstych zmian pracy. Gdy staż w poszczególnych firmach wynosi kilka miesięcy, może wzbudzić to u pracodawcy pewnie niepokój, dlatego należy posiadać odpowiednie wytłumaczenie takiego stanu rzeczy.

Pozytywna zmiana

Stare porzekadło głosi, że "kto stoi w miejscu, ten się cofa". Przy podjęciu decyzji o zmianie pracę trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od naszej kariery zawodowej. Niektórzy cenią sobie stabilizację i pewność zatrudnienia, inni zaś po kilku miesiącach czują, iż niczego nie wynoszą z ciągle powtarzanych czynności. Praca powinna nas bowiem rozwijać - dlatego, jeżeli na obecnie piastowanym stanowisku czujemy się źle bądź wydaje nam się, iż niczego więcej już nie osiągniemy, powinniśmy poważnie zastanowić się nad postawieniem sobie nowych celów i ruszeniem w nowym kierunku. Bez wątpienia nowe doświadczenia rozwijają każdego, jako człowieka, ale także jako dobrego pracownika.

Szukaj aktualnych ofert pracy.

kompaniapracy : :
mar 02 2015 Jak prosić o podwyżkę
Komentarze: 3

Udanie się do szefa z prośbą o podwyżkę wielu osobom sprawia nie mały problem. Nie wiemy, jak się zachować, jaką strategię przyjąć, a także obawiamy się odmowy. Dziś podpowiem Ci, o czym pamiętać, gdy starasz się o podwyżkę.

Odpowiedni czas

Zazwyczaj o podwyżkę staramy się po konkretnym okresie pracy na przykład po okresie próbnym, po półroczu lub roku.  Warto się trzymać tego i jeśli ostatnią podwyżkę otrzymaliśmy 2 miesiące temu, nie warto nawet myśleć o tym, że szef może chcieć nam zwiększyć pensję po tym czasie.

Znajdź argumenty

To oczywiście klucz do każdej rozmowy o podwyżce. Szef musi usłyszeć argumenty za tym, ze należy Ci się podwyżka.  Przygotuj się do tej rozmowy dobrze, zastanów się, jakie były Twoje osiągnięcia, czym się wyróżniłeś w ostatnim czasie na tle innych pracowników. Tego typu argumenty z pewnością zapunktują na Twoją korzyść.

Szukaj alternatyw

Jeśli podwyżka jest dla Ciebie kluczowym motywatorem do dalszej pracy, zanim porozmawiasz o niej z szefem zorientuj się, jakie masz szanse na zmianę pracy. Warto przejrzeć oferty, odezwać się do kilku osób, być może rozesłać kilka CV. Wówczas, w przypadku odmowy, po prostu zmienisz pracę na lepiej płatną.

kompaniapracy : :