Archiwum maj 2015


maj 07 2015 Co robić na bezrobociu?
Komentarze: 1

Bezrobocie najczęściej kojarzymy z bezczynnym siedzeniem w domu i nudą. Nic bardziej mylnego. Wolny czas, który zyskujemy nie mając zatrudnienia warto wykorzystać na rozwój dodatkowych umiejętności, spotkania ze znajomymi lub długo zaniedbywane hobby.

 

Trudne poszukiwania

 

Wbrew pozorom osoby bezrobotne nie są pozbawione codziennych obowiązków. Szukanie pracy jest zajęciem czasochłonnym, o czym często zapominamy. Wnikliwe przejrzenie oferty o pracę, napisanie dobrego listu motywacyjnego oraz przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej zajmuje kilka godzin dziennie. Niestety,  większość z tych działań przybliża nas do upragnionej posady dopiero po kilku tygodniach  czy nawet miesiącach. To zrozumiałe, że początkowy entuzjazm i chęć do działania mogą z czasem bezowocnych poszukiwań zamienić się w smutek i frustrację. Co zrobić, aby dobrze wykorzystać przymusowy urlop? Oto kilka pomysłów, jak być bezrobotnym i mieć co robić.

 

Dobry plan to podstawa

 

Najlepszym sposobem, aby dobrze wykorzystać okres bez pracy, jest dobra organizacja każdego dnia. Warto wygospodarować trzy-cztery godziny o tej samej porze, które będziemy poświęcać wyłącznie na przeglądanie ogłoszeń i wysyłanie aplikacji. Resztę czasu mamy wówczas wyłącznie dla siebie. Możemy spotkać się z przyjaciółmi, których nie widzieliśmy przez kilka lat lub odwiedzić rodzinne strony. Brak zatrudnienia wiąże się z utratą dochodu, a co za tym idzie, pozbawia nas możliwości wychodzenia do kina lub restauracji. Bezrobocie nie powinno być jednak przyczyną całkowitych wyrzeczeń. Jeśli na półce od dawna leży książka, której nie mieliśmy czasu przeczytać, może warto po nią sięgnąć właśnie teraz?

 

Nauka języków obcych

 

Jeszcze lepszym sposobem, aby dobrze wykorzystać okres bez pracy, jest nauka języków obcych. Nie oznacza to, że musimy wydawać pieniądze na kursy albo korepetycje. W internecie znajduje się ogromna liczba materiałów do samodzielnej nauki angielskiego, niemieckiego czy francuskiego. Jeśli mówimy już w obcym języku, możemy nawiązać wirtualną znajomość z osobą spoza naszego kraju i wymieniać z nią mejle lub rozmawiać poprzez komunikatory. To doskonały sposób, aby poznać nowych ludzi oraz poprawić swoje umiejętności językowe.