Archiwum kwiecień 2015


kwi 30 2015 Lojalność względem pracodawcy - czy odchodzi...
Komentarze: 0

W czasach, gdy większość osób pracuje w korporacjach i wszyscy na dobrą sprawę myślą tylko i wyłącznie o karierze, coraz trudniej jest znaleźć pracowników, którzy rzeczywiście byliby lojalni wobec swojego pracodawcy.

Takie osoby nie patrzą więc na to, że ktoś chciał do nich wyciągnąć rękę i zaoferował dobrą pracę, tylko przez cały czas myślą o swoim interesie. Zazwyczaj traci na tym pracodawca, szczególnie jeżeli nielojalny pracownik naraził go na straty lub po prostu zawiódł zaufanie i pokładane w nim nadzieje.

Z czego wynika brak lojalności?

Przyczyny, dla których pracownik nie jest lojalny wobec swojego pracodawcy mogą być bardzo zróżnicowane. Czasami będzie to lepsza oferta w konkurencyjnej filmie, gdzie pracownik bez trudu zarobi większe pieniądze i po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw stwierdzi, że nie opłaca mu się kontynuować kariery w dotychczasowej firmie. Nie zawsze jednak chodzi o pieniądze, bo zdarzają się również przypadki nielojalności pracowników związane z osobistymi urazami. Wtedy lojalność wobec pracodawcy nie ma prawa bytu, a pracownikowi zależy tylko na tym, żeby zaszkodzić szefowi lub prowadzonej przez niego firmie. Na szczęście są to skrajne przypadki, ale pracodawca powinien mieć się na baczności i zawsze sprawdzać swoich pracowników.

Nielojalność, która szkodzi firmie

Może się również okazać, że lojalność względem pracodawcy została porzucona na rzecz przekazania konkurencji poufnych materiałów firmy i taka sytuacja wydaje się dla dotychczasowego pracodawcy najgorsza. W tego typu sprawach bardzo często niezbędna jest interwencja sądu, a to wiąże się z dodatkowymi stratami czasu oraz finansowymi. Jeżeli jednak pracodawca podejrzewa, że jego pracownik jest nielojalny, powinien dołożyć wszelkich starań, aby to zweryfikować i w razie potrzeby zwolnić taką osobę, żeby nie zaszkodziła całej firmie.

kwi 14 2015 Praktyki studenckie - łatwy sposób na zdobycie...
Komentarze: 0

Studia w Polsce prowadzone są zazwyczaj z nastawieniem teoretycznym - mają przekazać absolwentowi bazę wiedzy czysto akademickiej. Pracodawcy zazwyczaj wymagają jednak umiejętności praktycznych, często niebezpośrednio związanych z kierunkiem studiów. Powstaje zatem pytanie - jak zdobyć takie umiejętności nie zaniedbując innych obowiązków związanych z uczelnią?

Pierwsze kroki w zawodzie

Jedną z możliwości poprawienia swojej sytuacji na rynku pracy jest podjęcie praktyk studenckich. Potencjalny pracodawca zazwyczaj jest świadomy, iż godziny będą musiały być dostosowane do planu zajęć praktykanta, a pozornie proste zadania mogą na samym początku sprawiać trudności. Praktyki studenckie są ponadto atrakcyjne i dla drugiej strony - za darmo, lub za niewielką opłatą, pracodawca zyskuje osobę, która jest szczerze zainteresowana opanowaniem niezbędnych umiejętności i nabywaniem wprawy w wymaganych na danym stanowisku zadaniach.

Gdzie ich szukać?

Osoby, które uważają, że w ich przedsiębiorstwie jest miejsce na praktykantów i stażystów niejednokrotnie same kontaktują się z uczelniami. Informacje o praktykach studenckich mogą być wywieszone na tablicach informacyjnych danego wydziału, mogą być uzyskane u opiekuna praktyk - jeśli w programie danego kierunku są obowiązkowe praktyki, to powinna być też wyznaczona taka osoba. Współcześnie często są też prowadzone rekrutacje drogą mailową - oferty przesyłane są bądź bezpośrednio na uczelniany adres email studentów danego kierunku, bądź wysyłane do koordynatora systemu uczelnianego i przez niego redagowane i wysyłane samym studentom. Można też samemu wybrać się do wybranego pracodawcy i zapytać, czy nie jest on zainteresowany przeprowadzeniem praktyk studenckich. Jakakolwiek będzie droga poszukiwań ważne jest jedno - wystarczy podjąć wysiłek, a można z łatwością zdobyć jakże cenne doświadczenie zawodowe.

kompaniapracy : :